6. Ochrana soukromí
Osobní informace mohou být zneužity a vést k odcizení identity nebo přístupu k citlivým údajům. Kyberšikana, obtěžování, podvody, to je jen zlomek toho, co ve virtuálním světě dětem hrozí.
Sám má dva syny, a tak dobře ví, jak důležité je, aby byly děti ve virtuálním světě v bezpečí. Pavel Matějíček bývá občas označován jako etický hacker, má zkušenosti s tím, co v kyberprostoru hrozí. S dětmi má velké zkušenosti nejen díky tomu, že je sám táta, ale i díky svému působení v Národním pedagogickém institutu, diskutuje pravidelně o rizicích s dětmi v rámci celého Česka, a to v rámci projektu Den pro školu.
Všichni to dobře známe. Bez internetu si už svůj život v podstatě nedovedeme představit. Nakupujeme tam, sledujeme filmy a seriály, vyhledáváme informace, zjišťujeme aktuální dění. A nejen my, ale i naše děti. Jste si však jistí, že se ve virtuálním světě pohybují bezpečně?
Každý z nás určitě viděl film, dokument, četl knihu nebo příběhy dětí, kterým kyberprostor ublížil a nenávratně změnil jejich dětství. A tomu stojí za to předejít. Ne, neříkáme, že máte potomka sledovat na každém kroku, ale můžete využít účinných zbraní, které zajistí, že se dětem nestane to, o čem se vám v noci možná občas zdá.
Lekce kurzu
- Seznámení s lektorem 01:21
- Co se naučíme 01:20
- Nejčastější bezpečnostní hrozby podle věku dítěte 31:49
- Nástroje a strategie pro bezpečnost dětí na internetu 11:47
- Rozpoznání groomingu 10:43
- Ochrana soukromí 06:07
- Děti a sociální sítě 20:46
- YouTube a influenceři 07:17
- Gaming a jeho nebezpečí 08:26
- Materiály 03:55
- Co jsme se naučili 02:00