Zajistěte, aby byly děti v online světě v bezpečí. Naučte se jak na to

Zajistěte, aby byly děti v online světě v bezpečí. Naučte se jak na to
06. 11. 2023 | Zuzana Půrová

Dovede si ještě představit svůj život bez internetu? Přináší nám toho hodně – víme skoro okamžitě, co se děje doma a ve světě, pohodlně si nakoupíme a zajistíme vše, co potřebujeme, můžeme být ve spojení s těmi, kteří nám jsou blízcí, ale zároveň jsou daleko. To vše se nejvíc potvrdilo během nekonečné pandemie covidu.


A využívat všechny výhody online světa umí i naše děti, někdy možná dokonce lépe, než my – dospěláci. Jenže zároveň tam na ně číhají nástrahy, které, jak je známo, mohou nevratně změnit jejich životy. A když si s nimi neporadí ani někteří dospělí, jak je mají zvládnout děti? Pomoci jim s tím, aby online prostředí sloužilo tak, jak má, můžeme my, rodiče.

Slovník bourá bariéry

Novinka Extrakurzů se jmenuje Bezpečí dětí ve světě internetu s Pavlem Matějíčkem. Pavel je odborník na slovo vzatý, je specialistou na kybernetické́ bezpečnosti, autorem blogu Spajk.cz a zkušeným profíkem, který působil v antivirové́ společnosti ESET, a který nyní́ se věnuje IT bezpečnosti ve vlastní firmě BOIT Cyber Security.


Vzhledem ke své profesi tak velmi dobře ví, co všechno malým a mladým uživatelům internetu hrozí. A k dětem má Pavel opravdu velmi blízko, je totiž sám tátou a se syny si rád zapaří hry.

Ochrana soukromí i sociální sítě

Spolupracuje s Národním pedagogickým institutem a s dětmi o problematice mluví v rámci projektu Den pro školu. Ví tedy, jak děti fungují a jaké́ problémy řeší a jak je prožívají. A aby si k dětem, respektive výrazům, které používají, našli cestu všechny maminky a tátové, sepsal publikaci Slovník kybermládeže. Má za cíl překonávat jazykové bariéry mezi dětmi a dospěláky.

Zmíněný online kurz vás provede bezpečným online světem, seznámí vás s nejčastějšími hrozbami a také možnostmi, jak se jim vyhnout nebo jim předcházet. Naučíte se mimo jiné používat vyzkoušené psychologické koncepty a ověřené nástroje. Probírat se budou sociální sítě, hraní her i ochrana soukromí a další a další témata.